ד״ר יעל שפירא גליץ
מומחית אף אוזן גרון | הפרעות קול, נשימה ובליעה

הפרעות בליעה לאחר ניתוחים

הפרעות בליעה לאחר ניתוחי עורק התרדמה

Carotid endarterectomy

ניתוח לתיקון היצרות בעורק התרדמה (בלעז, הקרוטיד) מבוצע על ידי כירורג/ית כלי דם. בגוף האדם ישנם שני עורקי תרדמה, ותפקידם לספק דם למוח. העורקים ממוקמים בצוואר, אחד מימין ואחד משמאל. חסימה של עורק התרדמה עלולה לגרום לשבץ מוחי . לעתים העורק נסתם לחלוטין ולעתים פיסות מהרובד הטרשתי שחוסם אותו משתחררות ומובלות עם זרם הדם אל המוח. בסמוך לעורק נמצא עצב חשוב שנקרא העצב התועה (בלעז, Vagus). עצב זה נושא עימו בין היתר את העצבוב לכלל שרירי הגרון והלוע, וכן את העצבים התחושתיים לגרון, לוע וקנה הנשימה.

קושי בבליעה לאחר ניתוח עורק התרדמה עלול לנבוע ממספר סיבות

  1. פגיעה בעצב התועה במהלך הניתוח. הפגיעה יכולה להיות זמנית או קבועה. בהתאם לאזור שבו נפגע העצב עלול להופיע שיתוק מיתר קול עם או ללא שיתוק של מחצית הלוע ופגיעה בתחושתיות הגרון.
  2. דימום מעורק התרדמה אל הצוואר שגורם לבצקת ושטף דם בדפנות הלוע, וקושי בליעה משני. במקרים כאלו הקושי בליעה נמשך ימים ספורים, עד ששטף הדם נספג.
  3. אירוע מוחי שהתרחש במהלך הניתוח. מדובר בסיבוך נדיר, אך לעתים במהלך הניתוח פיסות מהרובד הטרשתי בעורק עלולות להתנתק כתוצאה מהפעולות המבוצעות על העורק. במקרים אלו קושי בבליעה לרוב יהיה חלק מתסמינים נוספים של שבץ כגון חולשת צד וקושי בדיבור.
לניתוחים בעורק התרדמה, עלולות להיות תופעות לוואי אשר עשויות לדרוש טיפול המשך