ד״ר יעל שפירא גליץ
מומחית אף אוזן גרון | הפרעות קול, נשימה ובליעה

הגרון המזדקן

מה קורה לגרון עם הגיל?

הגרון שלנו, כמו כל איבר בגוף, עובר שינויים ותהפוכות רבות במהלך החיים. בגיל ההתבגרות הגרון עובר שינויים רבים כתוצאה מהשפעה של הורמונים. שינויים אלו גורמים להבדל בין הקול "הגברי" לקול ה"נשי".

עם חלוף השנים, הגרון שלנו עובר גם תהליך של הזדקנות. מיתרי הקול נהיים דקים יותר וכתוצאה מכך הקול נהיה פחות יציב ונוטה להתעייף ו"להישבר".

כאשר מיתרי הקול נהיים דקים יותר, תהליך הקרוי "אטרופיה", נותר רווח ביניהם בזמן דיבור ובליעה. הרווח הנותר בין המיתרים מוגדר בשפה המקצועית כ"אי ספיקה גלוטית". כאשר אי ספיקה גלוטית נגרמת כתוצאה מהידקקות תלוית-גיל של מיתרי הקול, התופעה נקראת presbyphonia. דרך הרווח שבין מיתרי הקול אויר בורח בזמן דיבור, תופעה שגורמת לנשפנות בקול ונטייה להתעייף בזמן דיבור. תהליך ההזדקנות של מיתרי הקול מתחיל בעשור הרביעי-חמישי של החיים. זו הסיבה שרוב הזמרים והזמרות המקצועיים מסיימים את הקריירה שלהם סביב גיל זה. עם השנים, השינויים הללו הופכים ונהיים משמעותיים יותר וגוון הקול משתנה בהתאם, והקול נהיה "קול זקן".

דרך הרווח שנוצר בין מיתרי הקול גם עלולה להתרחש אספירציה שתגרום לקשיים בבליעה.

הידקקות של מיתרי הקול הוא רק שינוי אחד שמתרחש בגרון המזדקן. ישנם שינויים נוספים החלים בגרון ובלוע שגורמים גם להאטה והפחתה תלויי-גיל ביעילות של מנגנון הבליעה.

 

האם יש טיפול להזדקנות הקול?

הזדקנות הקול היא תהליך טבעי המתרחש אצל כל איש ואישה. אין חובה לטפל בתהליך זה.

עם זאת, כאשר המטופל/ת מרגיש/ה שאיכות הקול שלו/ה מגבילה אותו/ה מלהגשים מטרות וחלומות, ולמעשה פוגעת באיכות החיים, ניתן להציע מספר פתרונות למצב.

טיפולים להצערת הקול

המטרה של טיפול להצערת הקול הוא לסגור את הרווח בין מיתרי הקול ולאפשר להם להיצמד בצורה הדוקה אחד לשני בזמן דיבור ובליעה.

ישנן שתי גישות מרכזיות להשגת מטרה זו –

1. ריפוי בדיבור שמבוצע על ידי קלינאי/ת תקשורת, שמטרתו לחזק את שרירי הגרון, לייעל את תהליך הנשימה ולמעשה להפיק את המירב מהגרון כפי שהוא.

2. עיבוי מיתרי הקול ו"הצערה" שלהם באמצעים כירורגיים. פעולה זו נקראת מדיאליזציה של מיתרי הקול, ומטרתה לעבות את מיתרי הקול, על מנת להקל עליהם להיצמד זה לזה בזמן דיבור ובליעה. ניתן לבצע מדיאליזציה של מיתרי הקול במגוון טכניקות.

״תקראו לי מיושן...
אבל אני מעדיף לשמוע את קולך, מאשר לקרוא את הודעתך״