ד״ר יעל שפירא גליץ
מומחית אף אוזן גרון | הפרעות קול, נשימה ובליעה

גיהוק - מדוע מגהקים והאם כולם מסוגלים לגהק?

מהו גיהוק?

גיהוק (גרעפס) הוא שחרור אויר מהקיבה באופן פתאומי דרך הוושט אל תוך הלוע וחלל הפה. גיהוק הוא הדרך של הגוף לשחרר אויר שנבלע. אנו בולעים מעט אויר בכל בליעה של רוק, ויותר כאשר אנחנו אוכלים ואף יותר מכך כאשר אנחנו לועסים מסטיק וכמובן שתיית משקאות מוגזים כמו סודה או בירה, גם תגביר זאת. הרכבת שיניים תותבות גורמת גם היא לבליעה יתרה של אויר. האויר הכלוא בקיבה מותח את דפנותיה וגורם להרפיה של שוער הוושט התחתון ושחרור תוכן האויר לוושט.

האם כולם מגהקים?

גיהוק הוא תופעה טבעית שקיימת מרגע לידתנו. מנגנון הבליעה של תינוקות רכים גורם לכך שהם בולעים כמויות גדולות של אויר בזמן הנקה או יניקה מבקבוק, ולעתים מנגנון הבליעה שלהם לא בשל מספיק על מנת לגהק באופן עצמאי ועל כן הם זקוקים לעזרה ממבוגר על ידי טפיחה על הגב והחזקתם בצורה מאונכת.
על אף שגיהוק היא תופעה טבעית, ישנם מעט אנשים אשר אינם מסוגלים לגהק.

איך ירגיש מי שאינו מסוגל לגהק?

מי שאינו מסוגל לגהק יחוש בדרך כלל אי נוחות עד לכדי כאבים באזור בית החזה הקדמי, בעיקר לאחר ארוחות. לעתים יופיעו צלילים של "גרגור" מבית החזה. בנוסף, עקב הצטברות של אויר בדרכי העיכול שלא יכול להשתחרר, עלולה להופיע נפיחות בטנית וריבוי גזים.
הקולות הלא נעימים ותחושת הכאבים ואי הנוחות מפריעים למי שאינו יכול לגהק, ולעתים קרובות גורמים גם למבוכה סביבתית.

האם ניתן לטפל בחוסר יכולת לגהק?

לפני מספר שנים תוארה לראשונה הפרעה הקרויה retrograde cricopharyngeal dysfunction או בקיצור R-CPD. הפרעה זו מתבטאת בחוסר היכולת לגהק, אי נוחות בבית החזה, קולות גרגור העולים מבית החזה, תפיחות בטנית וריבוי גזים.
הזרקה של בוטוקס לשוער הוושט העליון תוארה כטיפול יעיל להפרעה זו.
הזרקת הבוטוקס מרפה של שריר שוער הוושט העליון ומאפשרת למטופל/ת לגהק.
ההזרקה מבוצעת בהרדמה כללית קצרה בחדר ניתוח. לרוב מספיקה הזרקה אחת על מנת לפתור את הבעיה, אך לעתים יש צורך בהזרקות חוזרות או ניתוח לחיתוך שריר שוער הוושט העליון. ד״ר שפירא גליץ מבצעת את ההזרקות האלו בקליניקה ובבית החולים בו היא מנתחת. ניתן ליצור קשר על מנת לקבוע תור לייעוץ וטיפול.

מה גורם לגיהוק-יתר?

גיהוקים מרובים יכולים להיות סימן לרפלוקס וושטי או להפרעה אחרת בתפקוד הקיבה או הוושט.
סיבה נוספת היא בליעה מרובה של אויר (אארופגיה, aerophagia) עקב הפרעה בתפקוד מנגנון הבליעה. מומלץ לתאם תור לבדיקה על מנת לאבחן את מקור הבעיה.

גיהוק או שיהוק? מה ההבדל?

גיהוק (BURP) הוא שחרור אויר שהצטבר בקיבה על ידי הרפיית שוער הוושט התחתון והעליון.
שיהוק (HICCUP) נגרם עקב כיווצים מהירים וקצובים של הסרעפת.

מקור המילה גרעפס

כמו לא מעט מילים בשפתנו, גם גרעפס או גרפס, הגיעה אלינו מיידיש. כפי שבוודאי ניחשתם, זו אונומַטופֵּאה, כלומר מילה הנשמעת כמו הצליל שהיא מחקה – בדומה למילה בקבוק. בעברית נכונה ובמינוח המקצועי, אנחנו מעדיפים להשתמש במילה גיהוק.

שיא גינס לגיהוק העוצמתי

שיא גינס לגיהוק החזק ביותר בעולם שייך לנוויל שארפ האוסטרלי, שהצליח לגהק בעוצמה של 112 דציבל! חזק יותר מטרומבון או מקדחה. הגרעפס הארוך ביותר נמשך דקה ו-14 שניות על ידי מישל פורג׳יוני האיטלקי. מרשים!

זה מה שקרה ליהונתן שמעולם לא הצליח לעשות גרעפס

אייטם מתוך תוכנית הבוקר של ערוץ 12, על יהונתן שסבל מ R-CPD ולא הצליח לגהק, וד״ר יעל שפירא גליץ שהצליחה לעזור לו. מאז, את הגרעפס הראשון בכל בוקר, הוא מקדיש לד״ר שפירא גליץ. מומלץ לצפות בראיון המשעשע שמראה כיצד פתרון פשוט מסדר בעיה ממנה סבל כל חייו.
נגן וידאו

מדוע לא ניתן לגהק?

ד״ר יעל שפירא גליץ מסבירה על הסיבות בגינן לא ניתן לגהק ועל שיטות הטיפול הנפוצות בבעיה.