ד״ר יעל שפירא גליץ
מומחית אף אוזן גרון | הפרעות קול, נשימה ובליעה

מדיאליזציה של מיתר קול משותק

מהי מדיאליזציה של מיתר קול משותק?

כאשר אחד ממיתרי הקול משותק, נוצר רווח בינו ובין מיתר הקול התקין בזמן דיבור ובליעה. הרווח בין מיתרי הקול בזמן דיבור גורם לבריחת אויר בין המיתרים בזמן הפקת קול ולצרידות בעלת אופי נשפני. בנוסף, אותו הרווח גם מהווה פתח למזון ושתייה "לזלוג" לתוך קנה הנשימה בזמן בליעה, תופעה הנקראת אספירציה.

במהלך מדיאליזציה של מיתר קול משותק, מבוצע שינוי של העמדה של מיתר הקול המשותק, כך שהוא "יידחף" לכיוון קו האמצע ויתקרב למיתר התקין. כאשר המיתר המשותק מגיע לאמצע, המיתר התקין מסוגל להגיע עד אליו ולסגור את הרווח שנוצר בין המיתרים.

התוויה לביצוע מדיאליזציה של מיתר קול משותק יכולה להיות עקב צרידות אך גם לצורך שיפור הפרעת בליעה.

מיתר קול ימין משותק אחרי מדיאליזציה

מיתר קול ימין משותק לפני מדיאליזציה

מדיאליזציה יכולה להיות פעולה זמנית או קבועה.

נעדיף לבצע מדיאליזציה זמנית כאשר מיתר הקול המשותק צפוי להתאושש ולחזור לנוע או במידה והמטופל/ת מעוניינ/ת לבחון מה תהיה איכות הקול לאחר מדיאליזציה קבועה.

מדיאליזציה זמנית

מדיאליזציה זמנית מבוצעת באמצעות הזרקת חומר מילוי סמוך למיתר הקול המשותק כדי "לנפח" ו"לדחוף" אותו לכיוון האמצע. ישנם מספר חומרי מילוי שנעשה בהם שימוש למדיאליזציה זמנית. לכל חומר מאפיינים שונים, ובעיקר זמן שונה שהחומר מחזיק מעמד לפני שהוא מתפוגג.

חמר המילוי קצר הטווח השכיח הוא חומצה היאלורונית (אותו החומר שנעשה בו שימוש ע"י תעשיית הקוסמטיקה למילוי קמטים בעור הפנים) והוא מחזיק מעמד בממוצע 3 חודשים. חמר המילוי ארוך הטווח השכיח הוא קלציום הידרוקסיאפטיט והוא מתפוגג אחרי 6-9 חודשים.

ניתן לבצע את הזרקת חומרי המילוי בשתי טכניקות מרכזיות:

1. תחת אלחוש מקומי של הגרון כפעולת מרפאה. ההזרקה יכולה להתבצע בגישה דרך הצוואר, הפה או האף.

2. בהרדמה כללית בחדר ניתוח בגישת חזיון ישיר של הגרון. טכניקה זו שמורה למי שאינו/ה מסוגל/ת לעמוד בפעולה במרפאה.

מדיאליזציה קבועה

מבוצעת באחת משתי שיטות:

1. השתלת שומן בטני כחומר מילוי "קבוע" למיתר הקול המשותק. מעט שומן בטני נקצר מדופן הבטן או העכוז, מעובד ומוזרק בסמוך למיתר הקול. חלק מהשומן נקלט בגרון לצמיתות וחלקו נספג ונעלם. לעתים יש צורך בהזרקה נוספת אם חלק ניכר מדי משתל השומן לא נקלט. פעולה זו מבוצעת בהרדמה כללית בחדר ניתוח. ההזרקה מבוצעת בשיטת חזיון ישיר של הגרון.

2. השתלת שתל מלאכותי (עשוי סיליקון, סילאסטיק, טיטניום או גורטקס) בין המיתר המשותק וסחוס הגרון על מנת "לדחוף" את המיתר המשותק לקו האמצע. פעולה זו נקראת "תירופלסטיקה" מסוג 1 או באנגלית thyroplasty type 1. שיטה זו מבוצעת תחת טשטוש קל ואלחוש מקומי, מכיון שהמנותח/ת נדרש/ת להפיק קול במהלך הניתוח כדי לבחון את גודל השתל המתאים ומיקומו. הכנסת השתל מתבצעת דרך חתך קטן בצוואר. בשיטה זו תוצאת הקול הסופית צפויה יותר, ואף נשמעת היטב מיד בתום הניתוח, אך כרוכה ביצירה של צלקת צווארית קטנה בעור הצוואר.

נהוג להמתין עם ביצוע מדיאליזציה קבועה (בין אם תירופלסטיקה או הזרקת שומן) לפחות 9 חודשים לאחר הופעת שיתוק מיתר הקול, וזאת מכיון שמיקום מיתר הקול המשותק ועוביו עלולים להשתנות בחודשים הראשונים לאחר הופעת השיתוק.

לעתים, ביצוע מדיאליזציה בלבד של מיתר הקול המשותק אינה מספקת. במקרים כאלו ניתן לשלב את ניתוח המדיאליזציה עם פעולה נוספת שנקראת "אדוקציה של האריתנואיד" arytenoid adduction. במהלך פעולה זו מועבר תפר דרך המפרק שמניע את מיתרי הקול. התפר מדמה את פעולת שרירי הגרון המשותקים על ידי סיבוב מיתר הקול המשותק וייצובו בקו האמצע. פעולה זו יכולה להתבצע יחד עם תירופלסטיקה.

 

חשוב להבין שבאף אחת מהשיטות למדיאליזציה לא נעשה נסיון לשחזר את יכולת התנועה של מיתר הקול המשותק אלא רק לשפר את העמדה "המשותקת" שלו.

מדיאליזציה של מיתר קול שמאל באמצעות הזרקה של חומר מילוי

הכנה לניתוח תירופלסטיקה או הזרקת שומן

יש צורך בצום של מחצות בלילה טרם הניתוח.

בהתאם למצב הבריאותי והמלצת מרדימ/ה יש צורך בהשלמת בדיקות דם, צילום חזה וכדומה.

התאוששות מניתוח תירופלסטיקה או הזרקת שומן

בדרך כלל מדובר בניתוחים שמבוצעים במסגרת אשפוז יום וניתן להשתחרר הביתה לאחר התאוששות של מספר שעות. צפויה צרידות של מספר ימים (תירופלסטיקה) עד מספר שבועות (הזרקת שומן) לאחר הניתוח. לעתים ייתכנו מעט כאבי גרון או כאבים בבליעה.

תירופלסטיקה מסוג 1

יש ללחוץ על כל אחד לעמוד מידע מפורט