ד״ר יעל שפירא גליץ
מומחית אף אוזן גרון | הפרעות קול, נשימה ובליעה

ניתוח מיתרי קול - לרינגוסקופיה ישירה
Direct Microlaryngoscopy

מהי לרינגוסקופיה ישירה?

לרינגוסקופיה ישירה, או בעברית חזיון ישיר של הגרון, היא טכניקה שמאפשרת גישה ניתוחית ללוע התחתון, הגרון ומיתרי הקול.

 

בלרינגוסקופיה ישירה מוחדר צינור מתכת הקרוי לרינגוסקופ דרך הפה אל הגרון באופן שמייצר קו ראייה ישיר אל מיתרי הקול דרך הפה.

דרך הלרינגוסקופ ניתן להכניס מכשירים שונים ולבצע פעולות על מיתרי הקול, כגון נטילת דגימה (ביופסיה), כריתה של נגעים, הזרקות למיתרי הקול ועוד.

 

מאחר ומיתרי הקול הם איבר קטן (אורכם כ2-2.5 ס"מ בגבר וכ1.5-2 ס"מ באישה), והנגעים עליהם קטנים אף יותר (לעתים קרובות בגודל של מילימטרים ספורים), ניתוחים של מיתרי הקול מבוצעים ברובם תחת מיקרוסקופ.

 

במהלך הניתוח ייתכן וייעשה שימוש בלייזר על מיתרי הקול. הלייזר יכול לשמש ככלי חיתוך המסייע בכריתת נגעים או ככלי אידוי, להעלמה של נגעים. ישנם מספר סוגי לייזר, ועבור כל פעולה נבחר הלייזר המתאים אם יש בו צורך.

הכנה לניתוח

לרינגוסקופיה ישירה מתבצעת תחת הרדמה כללית.

 

לקראת הרדמה כללית יש להיפגש עם מרדימ/ה ולהשלים בדיקות דם כלליות ולעיתים גם צילום חזה ואלקטרוקרדיוגרם (א.ק.ג). לעתים יש צורך בהשלמת בדיקות נוספות, לפי שיקול דעת המרדימ/ה. ​

יש להיות בצום 6 שעות טרם הפעולה.

התאוששות לאחר לארינגוסקופיה ישירה

ההחלמה מלרינגוסקופיה ישירה נגזרת מסוג הפעולה שבוצעה על מיתרי הקול.

רוב הלרינגוסקופיות הישירות ניתנות לביצוע במסגרת אשפוז יום, כלומר המנותח/ת יכול/ה להשתחרר לביתו/ה מספר שעות לאחר סיום הפעולה.

צפויה אי נוחות או כאבים קלים בגרון למשך יום-יומיים לאחר הפעולה. לעתים ייתכנו גם כאבים במפרק הלסת או שינויים בחוש הטעם כתוצאה מהלחץ שמופעל על הלשון בעת הפעולה. תופעות אלה משתפרות מעצמן תוך כמה ימים-שבועות.

לעתים נדירות יכול להיגרם נזק לשיניים או פציעות של הלוע והגרון בעת הכנסת הלרינגוסקופ.

 

בהתאם לסוג הפעולה שבוצע על מיתרי הקול ייתכנו שינויים באיכות הקול וייתכן כי תומלץ מנוחה קולית לאחר הפעולה למשך כמה ימים.