ד״ר יעל שפירא גליץ
מומחית אף אוזן גרון | הפרעות קול, נשימה ובליעה

דימום למיתרי הקול

מהו דימום לתוך מיתר הקול?

בתוך מיתרי הקול ישנם כלי דם עדינים רבים. כמו בכל איבר, כאשר מיתר הקול סופג חבלה, אחד מכלי הדם הללו יכול להיקרע. הדם דולף לתוך גוף מיתר הקול ומצטבר בתוך המיתר. דימום חריף למיתר הקול יהיה מלווה לרוב בתחושת כאב חדה, וכמה דקות לאחריה הופעה של צרידות. הסיבה לצרידות היא שהדם המצטבר בתוך מיתר הקול הופך אותו לכבד יותר ונוקשה יותר, תכונות שיקשו עליו לרטוט ולהפיק קול צלול. הסיבה השכיחה ביותר לדימום במיתר הקול היא צעקה רמה, אך גם חבלות ישירות לצוואר ולגרון (כגון מכה ישירות לגרוגרת) עלולים לגרום לדימום.

כיצד מטפלים בדימום במיתר הקול?

מרגע שהופיע דימום לתוך המיתר, הטיפול הכי טוב הוא מנוחה קולית. יש לאפשר למיתרי הקול לנוח, ולהמנע מטראומה נוספת שעלולה להחמיר את הדימום. במידה והמטופל/ת נוטל/ת תרופות מדללות דם, מומלץ לשקול להפסיק אותן אם זה נבון מבחינה רפואית.

הטיפול הכי טוב לדימום במיתר הקול הוא מניעה – על ידי שימוש בטכניקה נכונה להפקת קול והמנעות מצעקות רמות.

הדימום במיתר הקול נספג מעצמו בדרך כלל תוך כמה ימים עד שבועות ספורים. עם זאת, דימומים חוזרים למיתר הקול עלולים לגרום להיווצרוות של צלקות בתוך גוף המיתר. יתרה מכך, לעתים הדימום לא נספג במלואו, מכיון שכלי הדם הפצוע ממשיך לדלוף ולדמם עוד ועוד. במקרים כאלו, עלול להיווצר פוליפ על מיתר הקול, שיצריך פעולה ניתוחית לכריתתו.

מה גורם לנטייה לדימום חוזר לתוך מיתר הקול?

ישנם מקרים בהם מופיעים דימומים חוזרים לתוך מיתר הקול. מצבים כאלו לרוב נגרמים עקב נוכחות של דליות (באנגלית varice) במיתר הקול. גם שימוש במדללי דם או הפרעות קרישה מעלה את הסיכון לדימומים חוזרים למיתרי הקול.

דליות במיתרי הקול

דליות במיתרי הקול או באנגלית vocal fold varices, הם כלי דם קטנים שהדופן שלהם עובר שינוי. כלי הדם נעשה רחב יותר ועם דופן דק יותר, שתי תכונות שהופכות את הדליה לשבירה יותר, ועם יותר נטייה להיקרע ולדמם. לא כל הדליות במיתרי הקול ידממו, ואנשים רבים מסתובבים כל חייהם עם דליות על מיתרי הקול שאינן משפיעות עליהם בשום צורה. עם זאת, מרגע שדליות דיממו, יש סיכוי שאירועי הדימום יחזרו על עצמם. משתמשי קול מקצועיים, כגון זמרים, בוחרים לפעמים לצרוב דליות במיתרי הקול על מנת למנוע את הסיכון להיווצרות דימום במיתרי הקול.