ד״ר יעל שפירא גליץ
מומחית אף אוזן גרון | הפרעות קול, נשימה ובליעה

גסטרואנטרולוג/ית

על גסטרואנטרולוגיה

רפואת גטסרואנטרולוגיה היא תחום התמחות שעוסק באבחון, טיפול של מחלות דרכי העיכול. התחום חולש על מחלות הוושט, הקיבה, המעיים, הלבלב והכבד.
גסטרואנטרולוגיה היא תת התמחות של מחלות פנימיות. כלומר, כל גסטרואנטרולוג/ית הוא/היא גם רופא/ה פנימאי/ת, שהשלימ/ה תת התמחות של שנתיים בגסטרואנטרולוגיה ועמד/ה בבחינות הסמכה של המועצה המדעית ובדרישות משרד הבריאות על מנת להיות מוכר/ת כמומחה/ית.

למה לשים לב?

מאחר ותחום הגסטרואנטרולוגיה רחב כל כך, חשוב לוודא שרופא/ת הגסטרו הנבחר/ת היא/הוא בעל/ת נסיון בתחום שבו המטופל/ת זקוק/ה לעזרה. נסיון קליני עשיר, נסיון במחקר וידע עדכני על שיטות הטיפול החדשות כל אלו תורמים לביצוע הבחירה הנכונה. חשוב גם שיהיה קשר אישי טוב ו"חיבור" בין המטופל/ת לרופא/ה על מנת להנעים את הטיפול ולבסס יחסי אמון של מטפל-מטופל.

תפקיד בצוות הרב תחומי

תפקיד רופא/ת גסטרו בטיפול בהפרעות בליעה מתחיל בראש ובראשונה באבחון הסיבה להפרעת הבליעה, במידה וזו אינה ידועה. ישנן מגוון רחב של מחלות שיבואו לידי ביטוי עם קושי בבליעה, ותפקיד רופא/ת הגסטרו להגיע לאבחנה הנכונה.
הגעה לאבחנה הנכונה כרוכה בהחלטה על אילו בדיקות וייעוצים יתאימו לאיתור הבעיה, ביצוע חלק מבדיקות אלו (לדוגמא, בדיקת מנומטריה או אנדוסקופיה של הוושט), ופענוח שלהן.
בהתאם לאבחנה, רופא/ת גסטרו י/תמליץ על הטיפול המתאים לטיפול בהפרעת הבליעה, תרופתי, כירורגי או שיקומי, לאחר ייעוץ עם יתר חברי הצוות הרב-תחומי.
במידה ומתגלה בעייה בתחום הוושט שגורמת לקושי בבליעה, תפקיד רופא/ת הגסטרו הוא לעקוב ולטפל בבעיה זו.