ד״ר יעל שפירא גליץ
מומחית אף אוזן גרון | הפרעות קול, נשימה ובליעה

המפוח - תפקיד הריאות ובית החזה בהפקת קול

המפוח הוא מקור האנרגיה להפקת הקול. על מנת ליצור גלי קול צריכה להיות זרימה של אויר דרך הגרון. זרימת האויר הזו מגיעה מהריאות, או ליתר דיוק מפעולה של שרירי בית החזה והסרעפת.

כמות האויר הננשפת מהריאות משפיעה על עוצמת הקול ומשך הקול שניתן להפיק.

נשימה שמובלת על ידי כיווץ והרפייה של הסרעפת, מה שקרוי נשימה בטנית, מביאה לנפח גדול יותר של אויר שנשאף ולשליטה טובה יותר על נשיפת האויר. בניגוד לנשימה בטנית, נשימה שמובלת על ידי כיווץ של השרירים הבינצלעיים נוטה להיות שטחית יותר ובנפחים קטנים יותר.

ניתן ללמוד לשפר את טכניקת הנשימה על מנת להאריך את המשפטים שניתן להפיק ואת מידת המאמץ שמושקעת בהפקת קול.

מחלות ריאה או מצבים רפואיים הגורמים לחולשת שרירים יביאו לקול חלש מכיון שה"מפוח" לא מצליח לייצר זרימת אויר מספקת שתתמוך בהפקת קול חזק.

על מנת שנוכל לדבר יש צורך בשיתוף פעולה של ארבע מערכות בגופנו

ניתן ללחוץ על כל אחד לקריאה נוספת

1

המפוח

The Generator

המפוח הוא מקור האנרגיה להפקת הקול. הוא אחראי על הזרמת האויר דרך הגרון על מנת לייצר את גלי הקול. בגוף האנושי המפוח הוא הריאות ובית החזה.

2

האיבר הרוטט

THE VIBRATOR

האיבר הרוטט הוא החלק בגופנו שרוטט עקב זרימת האויר מהריאות. הרטט הפרעה גלית בזרימת האויר, וכך נוצרים גלי הקול. בגוף האנושי האיבר הרוטט הוא מיתרי הקול.

3

איברי ההגייה

THE ARTICULATOR

איברי ההגייה הם המבנים בחלל הפה והלוע אשר משמשים אותנו לעיצוב גלי הקול לכדי עיצורים ותנועות ליצור מילים. איברי ההגייה כוללים את השפתיים, לשון, שיניים, חיך רך וקשה וקירות הלוע.

4

איברי התהודה

THE RESONATOR

איברי התהודה הם חללים בגופנו אשר משמשים להגברה והעצמה של הקול באמצעות תהודה. איברי התהודה הם חלל הגרון, הלוע והפה, אך גם חללי האף והסינוסים ועצם החזה.